KAYSERİ BÜNYAN HALISI

Bünyan halısı tarihi orta asyadaki türk boylarına dayanır. Yüzyıllar içerisinde değişik şekiller alarak içinde bulunduğu sosyal ve kültürel etkinliklerle, son şeklini almıştır. Genelde kayseri ve civarında el tezgahlarında dokunarak günümüze kadar gelmiştir. Türk halılarının kendine has renk motif ve malzemeleri vardır, bunların iyi olması talebi arttırmıştır.

Halılarda kullanılan materyalleri elde etmek için kök boyalarından elde edilen ve sentetik boya ve malzemeler kullanıldıkça  kaliteli ve parlak halılar üretilmiştir. Günümüzde dünyanın her yerinden bu halılara yoğun talep olmaktadır.

Genelde türklerin en sevdiği renk kırmızı, sarı, mavi, yeşil, siyah, beyaz ve naturel renkler ağırlıktadır. Bünyan halılarında çift düğüm kullanılır. Santimetrekarede dört ilme veya daha fazla ilme kullanılmakta ve kaliteli halılar üretilmektedir. Bünyan halılarında zemin iki kısımdan ibarettir. Birinci kısım kenar stonda ve kolonların bulunduğu kısım, ikinci kısım ise iç mekandır. Genelde bünyan halısı pamuğa yün olarak dokunur.

Bünyan halılarında standart ölçüler mevcuttur. Boy enin 1,5 katıdır.

* 60×90 cm yastık                               * 120×180 cm seccade                    * 200×300 kelle

*90×135 cm çeyrek                             *  150×225 cm karyola

 

6 metrekare üzeri kayseri bünyan halıları taban olarak adlandırılır.  Motif çeşitleri olarak da üç kısımda toplanır.

Çiçekli : 1- İnce Çiçekli (empirme)

2- İri Çiçekli     (empirme)

3- Bademli ve ferahan olmak üzere gruplandırılır.

 

Geometrik Motif : Kozak (Sandıklı) şirvan buharalar motifleri gibi bulundukları şehrin ismiyle anılırlar.

Göbekli Motif : Saraylı, hayali, üzümlü, madalyon… gibi isimlerle adlandırılır.

 

Günümüzde kayseri bünyan  halıların dokuma oranı oldukça azalmıştır. Sanayileşmenin etkisiyle ne kadar ikinci plana düşsede günümüzdeki fabrika halıları bünyan halısıyla boy ölçüşecek düzeyde değildir. Yoğun talep karşılanamamaktadır.